YanMenu

18
Oca

Torba yasaya karşı yapılacak eylem ve etkinlikler....

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” bu hafta Meclis gündemine getiriliyor.

Torba Yasa şeklinde çıkarılması planlanan kanun teklifinin özellikle işçilere yönelik düzenlemeleri, asla kabul edilemez nitelik taşımaktadır.

DİSK Yönetim Kurulu, ilgili yasanın Meclis’e getirilmesi halinde buna asla sessiz kalınmayacağını vurgulamış ve 02-03 Kasım 2020 Pazartesi-Salı günü bir dizi eylem ve etkinlik yapma kararı almıştır.

Bölgelerde yapılacak eylem ve etkinlikler ile bu eylem ve etkinliklerde kullanılacak metin aşağıdadır:

-------------------

Dokunma kıdem tazminatıma!

Dokunma emeklilik hakkıma!

Dokunma çocuklarımın haklarına!

Torba yasa geri çekilsin!

25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve emeklilik hakkı gasp etmeye yönelik torba yasa tasarısına karşı bölgelerde okunacak basın açıklamasının metni:

Bugün Türkiye’nin dört bir yanında işçiler meydanlarda ama hepimizin yüreğimiz İzmir’de. Hepimizin aklı enkaz altlarından ve hastanelerdeki yaralı insanlarımızdan gelecek haberlerde. Ölenlerin yakınlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Enkazlarda ve hastanelerde canlarımızı kurtarma mücadelesi veren tüm emekçileri selamlıyoruz.

Evet başta işçiler-emekçiler olmak üzere tüm ülke salgının ve depremin yarattığı ağır sorunlar ile boğuşurken, ülkeyi yönetenlerin gündeminin de bunlar olmasını bekliyoruz. Ancak maalesef onların gündemi başka. Kıdem tazminatımız ve emeklilik hakkımız bir kez daha tehdit altında. Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM Grup Başkanlığı tarafından meclise sunulan ve AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla komisyondan geçen yasa teklifiyle, işverenlere bol keseden teşvik dağıtılırken işçilerin en temel hakları gasp edilmek isteniyor.

Bu yasa ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların kıdem ve ihbar tazminatı hakkını ve emeklilik hakkını bir torbaya atıp çalmaya kalkıyorlar. Yasa teklifine göre 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçiler için koşulsuz olarak belirli süreli sözleşme yapılabilecek.

Bize “istihdam artacak” diye masallar anlatmaya kalkıyorlar, oysa tüm işçiler şunu bilir: Belirli süreli sözleşme demek geçici işçilik demektir. Belirli süreli çalışan işçinin iş güvencesi olmaz, kıdem tazminatı olmaz, ihbar tazminatı olmaz, emekli olması zorlaşır.

Genç işçilere ve ileri yaştaki işçilere yapılan bu ayrımcılık Anayasa’ya aykırıdır; haksızlıktır, hukuksuzluktur, vicdansızlıktır. 25 yaş altındaki ve 50 yaş üstündeki işçilere yapılan bu ayrımcılığın nedenini biz biliyoruz.

Yıllardır gözleri, elleri kıdem tazminatımıza uzanıyor. Onlar kıdem tazminatına göz dikince, el uzatınca işçiler ayağa kalkıyor. Yıllardır defalarca kıdem tazminatına el uzattılar ama işçi sınıfı ayağa kalkınca ellerini geri çekmek zorunda kaldılar. Bu kez işçileri bölerek, yaşımıza göre ayrımcılık uygulayarak kıdem tazminatı hakkını parça parça gasp etmek istiyorlar.

Kıdem tazminatını gasp etmek için kendilerince bir yol bulduğunu sananlar işçi sınıfını hiç tanımamışlar. Defalarca söyledik. Kıdem tazminatı bize çocuklarımızın emanetidir. Hiçbir işçi kendi çocuğunun kıdem tazminatının gasp etmeye kalkanları affetmez. Her işçi bir gün 50 yaşına geleceğini ve o yaştan sonra kıdem tazminatı olmayacağını bilir. Her işçi çocuğunun hakkı için daha da kuvvetli direnir.

Torba yasa adı verilen düzenleme en çok emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) olarak bilinen işçileri etkileyecektir. Çalışma yılı ve pirim gün sayısını doldurup yaş koşulu nedeniyle bekleyen işçiler genellikle 50 yaş üzeri işçilerden oluşuyor. Bu teklif yasalaşırsa emeklilikte yaşa takılanlar belirli süreli sözleşmeyle çalışmaya zorlanacak ve daha güvencesiz koşullarda çalışmış olacaklar, kıdem ve ihbar tazminatı olmayacak.

Daha da kötüsü var. Ayda 10 günün altında çalışan 25 yaş altı gençlerin emeklilik primi bile yatırılmayacak. Yani bu çalışma süresi emekliliklerine sayılmayacak. Üç ayrı işverende, üç ayrı sözleşme ile ayda 30 gün çalışan bir gencin emeklilik hakkı da gasp edilmiş olacak.

Kıdem tazminatımızı ve emeklilik hakkımızı torbaya atıp çalmak isteyenler, aynı torbadan işverenlere bol bol destek ve teşvik dağıtıyor. İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları yağmalanmak isteniyor. Pandemi koşullarında yaşam ve geçim savaşı veren biz işçileriz… İşsiz ve aşsız kalan biz işçileriz… Ücretsiz izin adı altında açlığa mahkûm edilen yine biz işçileriz… Bize ait İşsizlik Sigortası Fonundan bol keseden destek alanlar ise patronlar. Adaletiniz batsın! Düzeniniz batsın!

İktidarın meclise getirdiği torba öyle bir torba ki adaletsizlik dolu. Kayıt dışı işçi çalıştıran işveren mevcut yasalarımıza göre suç işlemektedir. Ancak meclisteki yeni yasaya göre işveren suçunu kabul etmesi durumunda af edilmekte üstüne üslük prim teşviki ile ödüllendirmektedir.

Özetlersek; bu torba yasa ile işverenlere vergi ve pirim teşvikleri artmakta, kayıt dışı işçi çalıştıran işverenler dahi ödüllendirilmekte, işçilerin kıdem tazminatları ve emeklilik hakları parça parça ortadan kaldırılmaktadır.

Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkı bize çocuklarımızın emanetidir ve çocuklarımızın bu hakkını savunmak tüm işçi sınıfının görevidir. Evet, tüm işçilerin 25 yaş altında çalışacak çocukları olacak ve bugünün genç işçileri de bir gün 50 yaşına gelecek.

İktidarı bir kez daha uyarıyoruz: Çocuklarımızın emanetinin ve geleceğimizin gasp edilmesine sessiz kalmayacağız! Çocuklarımız ve geleceğimiz için direneceğiz, direneceğiz, direneceğiz!

------------------

Bölgelerde Torba Yasaya Karşı Basın Açıklamaları

AKDENİZ BÖLGE:
Salı günü saat 12.30 Attolos Meydanı ( Antalya Merkez)

ÇUKUROVA BÖLGE:
Salı günü saat 12.30 Heykel Park (Adana Büyükşehir Belediyesi önü)

DİYARBAKIR BÖLGE:
Pazartesi günü saat 11.00 Genel İş Sendikası 2 Nolu Şube de basın toplantısı

EGE BÖLGE:
Deprem nedeniyle yapılamayacak

ESKİŞEHİR BÖLGE:
Salı günü saat 12.30 Ulus Anıtı önü

GAZİANTEP BÖLGE:
Salı günü saat 13.00 Bölge Temsilciliği Toplantı Salonu (Antep valiliğinin gösteri yasağından dolayı)

İÇ ANADOLU BÖLGE:
Salı günü saat 12.30 Disk Bölge Temsilciliği önü (Sıhhiye/ANKARA)

İSTANBUL BÖLGE:
Salı günü saat 14.00 Kadıköy İskele Meydanı

KAYSERİ BÖLGE:
Salı günü saat 13.00 Cumhuriyet Meydanı

KOCAELİ BÖLGE:
Haber verecek

TRAKYA BÖLGE:
Salı günü saat 13.00 Edirne Belediyesi Fen İşleri Şantiyesi önü

MANİSA:
Pazartesi günü saat 15.30 Manisa Organize Sanayi