YanMenu

27
May

GATES grevimizi zaferle taçlandırdık!

İzmir Gaziemir’deki Ege Serbest Bölgesi’nde bulunan ABD sermayeli GATES fabrikalarında 350 üyemizin 12 gündür sürdürdüğü grev, kazanımla sonuçlandı.


     Sendikamız ile GATES işvereni arasında 27 Eylül 2023’te başlayan 1. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, kadın işçilerin çoğunlukta olduğu bu işyerinde üyelerimizle, tam da kadınların uluslararası mücadele günü olan 8 Mart’ta grev pankartını asmıştık.

     GATES grevimizin dün 12’nci gününde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, Genel Başkanımız Özkan Atar, Genel Sekreterimiz Ali Çeltek ve Şube Başkanımız Evren Aktürk ile Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş ve işveren heyeti arasında saat 12.30’da başlayan ve gün boyu uzun saatler süren müzakereler yapıldı.

     Müzakerelerin işçileri memnun edecek, beklentilerini karşılayacak bir düzeye gelmesi üzerine anlaşma sağlandı.

     Genel Başkanımız Özkan Atar, Genel Sekreterimiz Ali Çeltek ve İzmir Şube yöneticilerimiz, bugün grev alanında sözleşmenin detaylarını üyelerimizle paylaştı. Yapılan açıklamada, sözleşmeyle elde edilen kazanımlar şöyle sıralandı:

    -2024 Ocak ayı için ortalamada işçi ücretlerine yüzde 105 zam

    -2024 ikinci 6 ay için asgari ücret korumalı enflasyon oranında zam

    -2025 Ocak ayı için asgari ücret korumalı, enflasyon + 4 refah payı eklemeli zam

    -2025 son 6 ay için enflasyon + 4 zam

    -2025 Ocak ayı itibarıyla tamamlayıcı sağlık sigortası

    -Yılda 90 gün olarak uygulanan ikramiye, yılda 120 güne çıkarıldı (4 ikramiye oldu)

    -Yeni hak kazanımlarıyla birlikte sosyal haklara yüzde 140 zam

    -Yılda 1 adet 1500 lira olarak uygulanan erzak yardımı, yılda 3 adet 3’er bin lira olarak uygulanacak.

     Üyelerimiz, birçok yeni kazanım içeren bu toplu sözleşmeyi coşkuyla karşıladı.

     İşçilere seslenen Özkan Atar, grevin ertelenmesi için işverenin girişimde bulunduğunu hatırlatarak,  “Grev yasaklarına başvurulması durumunda bu yasağı asla tanımayacağımızı söyledik. ‘Yasaklarınız bize sökmez! Grevimiz, üyelerimizin alkışlarla karşılayacağı bir toplu sözleşme imzalanana dek sürecek’ dedik. Ve bugün grev hakkına sonuna kadar sahip çıkan siz Gates işçileri, bir destan yazdınız! Sendikamız adına, verdiğiniz bu onurlu mücadeleden dolayı sizi kutluyorum, size saygılarımı sunuyorum!” dedi.

    “Direne direne, direnişten zafere!”, “Yaşasın onurlu grevimiz”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!” sloganları atan GATES işçileri, üretimden gelen güçlerini kullanarak elde ettikleri kazanımları meşaleler ve halaylarla kutladı.

Omuz omuza mücadeleyi yükselttiler

     Bakanlıktaki müzakerelerin ardından sendikamızın Genel Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada ise şunlar kaydedildi:

    “GATES grevinde üyelerimiz, ilk günden son güne kadar omuz omuza, dayanışma içinde iş, ekmek ve hak mücadelelerini yükseltti.

     GATES işçileri, 12 gün boyunca tarihsel ve şanlı bir direniş gerçekleştirdiler.

     Ve yine BİZ KAZANDIK!

     Başta GATES işçileri olmak üzere, grevimizin başarıyla sonuçlanmasını sağlayan, grevimize destek ziyaretlerinde bulunan, dayanışma içinde olan, işçi sınıfının yanında olan, moral desteği sunan tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz.”