Grev kararı alınan Marmara-Siegener'da, 21 Mayıs'ta yapılan son görüşmede anlaşma sağlandı ve işyeri temsilcilerimiz ve üyelerimizin onayı ile toplu iş sözleşmesi imzalandı. 

20 Mayıs'ta geceyarısına kadar süren müzakereler sonucunda anlaşma sağlanarak toplu sözleşme imzalandı.

Cem Tencere Bialetti işçileri, işverenin verdiği son teklifi Genel Başkanımızın da katıldığı Kocaeli Şubemiz'de yapılan kapalı oylamada reddettiler ve "Grev" dediler.

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 14 kişi, oturan insanlar

Grev pankartı asıldı, grev önlükleri giyildi...

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

fotoğraflar

Şirketin Bostancı'da bulunan Genel Merkez binasına da grev pankartını astık...

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

Basında grevimiz:

astakoshaber.com

kocaelifikir.com

kocaeligazetesi.com.tr

kocaelidenge.com

ozgurkocaeli.com.tr

Yönetici ve temsilcilerimiz hukuksuzluğa tepki gösterdikleri için yargılanıyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#EYT #EmeklilikteYaşaTakılanlar Maltepe'de Tarihi bir gün.

#EYT İstanbul Maltepe Mitingi’nde Alana sığmadık...

Sendikamız Genel Yönetim Kurulu üyeleri, şube yöneticilerimiz ve çok sayıda üyemiz metal işçinin kitlesel katılımıyla;

EYT emeklilikte yaşa takılanların İstanbul Maltepe Mitingin'deydik.

 

2018 Mayıs ayında örgütlenme çalışmasını yaparak çoğunluk tespitini istediğimiz, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca çoğunluk tespitini sendikamıza gönderilen MKS Transformatör Ekipmanları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nde, işveren, işçilere baskısını her geçen gün arttırarak devam ettiriyor.

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, ayakta duran insanlar, yürüyen insanlar, kalabalık ve açık hava

Önce işçilerin yasal ve Anayasal hakkına saygı göstermeyerek, yetkisiz mahkemeye dava açarak süreyi uzatmaya gitti. Mahkeme 9 ay sonraya gün verdi 9 ayın sonunda yetkili mahkemeye gönderme kararı aldı ve hala dosya yetkili mahkemeye ulaşmamış.

Diğer taraftan işveren sürekli işçiler üzerinde istifa baskısı yaparak işçileri sendikadan istifaya zorladı. Bazı üyelerimizi istifa etmedikleri için tazminatsız işten çıkarttı. Bu baskılardan sonuç alamayan işveren işyerine üretimin içine taşeron sokarak, üyelerimizi zorla taşerona geçirip, oradan taşeron sendika Çelik-İş Sendikasına üye olmaları için zorlamaya başladı.
Çelik iş sendikasına üye olmayana zam vermiyor, maaşlarını zamanında ödemeyerek baskı altına alıyor.

Biz Birleşik Metal-İş sendikası olarak, iş kolumuzda daha önceki dönmelerde bu tür olaylarla karşı karşıya kalıyorduk. Ama bunu başka bir sendika yapıyordu, Çelik-İş'in bizim bölgemizde bu şekilde işçinin örgütlenmesinde işverenle birlikte hareket ettiğine ilk kez şahit oluyoruz.

MKS ve BBS de işverenlerle işbirliği yaparak işçilerin örgütlenmesini engellemeye çalışan Çelik-İş Sendikasının bu tutumunu kınıyor, bir an önce bu tutumundan vazgeçmeye davet ediyoruz ve gerçek bir sendika gibi davranmasını bekliyoruz. Birleşik Metal İş Sendikası olarak bu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.  MKS işçilerinin bu haklı taleplerinin sonuna kadar takipçisi olacağız.

Fotoğraflar

Açılışına Sendikamızın Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Genel Eğitim Sekreterimiz Seyfettin Gülengül ve KTAMS Eğitim Sekreteri Muzaffer Sevim’in de katıldığı, Sendikamız ile KTAMS’ın (Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası) ortak eğitim çalışmaları bugün Sapanca Eğitim Tesislerimizde başladı.

Sapanca Sardunya Eğitim Tesislerimizde 15 Nisan akşamı "Kavel Grevi" belgeselini izleyerek başlayan Genç İşçi Eğitimi, 16 Nisan sabahı "Sendikaların Doğuşu" sunumuyla devam ediyor.

2 - 5 Nisan 2019 tarihleri arasında Kıbrıs’ta KTAMS (Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası) Sendikası'yla ortak düzenlenen eğitim çalışmalarımız Girne’de yapılıyor.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Fotoğraflar

Eğitimimiz 2. günü Doç. Dr. Erdal Günyay’ın "Türkiye’deki krizin Kuzey Kıbrıs’a yansımaları ve etkileri" konusundaki sunumuile başladı.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Fotoğraflar

Genel Başkanımız ve Genel Örgütlenme Sekreterimiz, bugün, İstanbul 1 Nolu Şube yöneticileri ile birlikte Valfsan işyerini ziyaret ederek, üyelerimiz ile güncel konularda görüş alışverişinde bulundular...

Genel Başkanımız Adnan SERDAROĞLU ve Genel Sekreterimiz Özkan ATAR'ın İzmir Şube yöneticilerimiz ile birlikte yaptığı İmpo Motor işyeri ziyaretinde, üyelerimiz Kıdem Tazminatına sahip çıkma kararlılıklarını gösterdiler..

İzmir Torbalı Yazıbaşı POLKİMA MAKİNA FABRİKASI. 
Genel Başkanımız Adnan SERDAROĞLU ve Genel Sekreterimiz Özkan ATAR, İzmir Şube yöneticilerimiz ile birlikte fabrika ziyaretinde...

İstanbul 1 Nolu Şubemizin 7. Olağan Genel Kurulu, 5 Mayıs'ta sendikamızın genel merkez salonunda yapıldı.

Sabah, Bakırköy'de yapılacak 1 Mayıs mitingi için yürüyüş başlangıç noktasında hazırlıklar sürerken, sendikamızın belki de en "genç" eski yöneticilerinden Nurettin Çavdargil'i de aramızda görmek, enerjimizi yükseltti. Karamürsel'den gelen Nurettin abimiz gibi, Kartal'dan, Gebze'den, Kocaeli'den, Trakya'dan metal işçileri toplanmaya başlamıştı pankartımızın ardında. 

1 Mayıs Çarşamba günü, saat 12.00'de, Bakırköy'de buluşuyoruz.

Rakamlarla

  Asgari Ücret 

Brüt: 2.558,00 TL. 
Net:  1.828,74 TL.
AGİ:     191,85 TL

  SGK Prim Alt ve üst Sınırı 

Aylık kazanç alt sınırı:    2.558,40 TL. 
Aylık kazanç üst sınırı: 19.188,00 TL.

  Kıdem Tazminatı Tavanı 

  6.017,60 TL.

  Gelir Vergi Oranları 

18.000 TL’ye kadar % 15 
40.000 TL’nin 18.000 TL’si için 2.700, 
                                             fazlası % 20 
148.000 TL’nin 40.000 TL’si için 7.100, 
                                             fazlası % 27 
148.000 TL’den fazlasının 
                           148.000 TL’si için 36.260,
                           fazlası % 35
 

Sosyal medyanın giderek daha da fazla yer edindiği internet dünyasında, biz de web sitemizi sosyal medya ve mobil iletişim uyumlu bir arayüz ile yeniliyoruz.

Bir yandan görsel ve teknik düzenlemeler devam ederken, bir yandan da eski sitemizdeki verilerin yeni adrese aktarımı sürüyor..