2019-2021 MESS Grup TİS süreciyle ilgili taleplerimizi ve gerekçelerini 11 Eylül'de Gebze’de yüzlerce metal işçisiyle birlikte düzenlediğimiz basın toplantısında açıkladık..

MESS Grup kapsamındaki işyerlerinden gelen temsilcilerimizden oluşan Merkez TİS Kurulumuz, bugün Genel Merkezi’mizde yapılan toplantıda sözleşme teklifi oluşturmak üzere biraraya geldi.

MESS Grup TİS Sözleşmesi hazırlık çalışmaları Haziran 2019'da başladı. Yüzbinlerce metal işçisini ilgilendiren 1 Eylül 2019-31 Ağustos 2021 dönemini kapsayacak MESS Grup TİS Sözleşmesi hazırlık çalışmalarında Merkez TİS Komisyonu 3 Eylül'de Genel Merkezimizde ikinci toplantısını yaptı.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlar

Fotoğraflar

Taleplerden oluşturulan genel bir özetin ardından, söz temsilcilerde:

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Fotoğraflar

1 Eylül 2019-31 Ağustos 2021 dönemini kapsayacak MESS Grup TİS Sözleşmesi hazırlık çalışmaları kapsamında işyeri komitelerimizle yapılan 2 tur toplantı sonrası, 20 Ağustos 2019 tarihinde, genel merkezimizde tapılan toplantıda, işyerlerimizdeki üyelerimizin beklenti ve önerileri temsilcilerimiz tarafından Merkez TİS Kurulu’nda değerlendirildi ve taslak çalışması yapıldı.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 15 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Fotoğraflar 1

Fotoğraflar 2

Fotoğraflar 3

Fotoğraflar 4

Yönetici ve temsilcilerimiz hukuksuzluğa tepki gösterdikleri için yargılanıyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#EYT #EmeklilikteYaşaTakılanlar Maltepe'de Tarihi bir gün.

#EYT İstanbul Maltepe Mitingi’nde Alana sığmadık...

Sendikamız Genel Yönetim Kurulu üyeleri, şube yöneticilerimiz ve çok sayıda üyemiz metal işçinin kitlesel katılımıyla;

EYT emeklilikte yaşa takılanların İstanbul Maltepe Mitingin'deydik.

 

2018 Mayıs ayında örgütlenme çalışmasını yaparak çoğunluk tespitini istediğimiz, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca çoğunluk tespitini sendikamıza gönderilen MKS Transformatör Ekipmanları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nde, işveren, işçilere baskısını her geçen gün arttırarak devam ettiriyor.

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, ayakta duran insanlar, yürüyen insanlar, kalabalık ve açık hava

Önce işçilerin yasal ve Anayasal hakkına saygı göstermeyerek, yetkisiz mahkemeye dava açarak süreyi uzatmaya gitti. Mahkeme 9 ay sonraya gün verdi 9 ayın sonunda yetkili mahkemeye gönderme kararı aldı ve hala dosya yetkili mahkemeye ulaşmamış.

Diğer taraftan işveren sürekli işçiler üzerinde istifa baskısı yaparak işçileri sendikadan istifaya zorladı. Bazı üyelerimizi istifa etmedikleri için tazminatsız işten çıkarttı. Bu baskılardan sonuç alamayan işveren işyerine üretimin içine taşeron sokarak, üyelerimizi zorla taşerona geçirip, oradan taşeron sendika Çelik-İş Sendikasına üye olmaları için zorlamaya başladı.
Çelik iş sendikasına üye olmayana zam vermiyor, maaşlarını zamanında ödemeyerek baskı altına alıyor.

Biz Birleşik Metal-İş sendikası olarak, iş kolumuzda daha önceki dönmelerde bu tür olaylarla karşı karşıya kalıyorduk. Ama bunu başka bir sendika yapıyordu, Çelik-İş'in bizim bölgemizde bu şekilde işçinin örgütlenmesinde işverenle birlikte hareket ettiğine ilk kez şahit oluyoruz.

MKS ve BBS de işverenlerle işbirliği yaparak işçilerin örgütlenmesini engellemeye çalışan Çelik-İş Sendikasının bu tutumunu kınıyor, bir an önce bu tutumundan vazgeçmeye davet ediyoruz ve gerçek bir sendika gibi davranmasını bekliyoruz. Birleşik Metal İş Sendikası olarak bu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.  MKS işçilerinin bu haklı taleplerinin sonuna kadar takipçisi olacağız.

Fotoğraflar

Demokratik değerleri özümsemeye yatkın üyelerin eğitimini sağlayarak; Sendikamızın kolektif emek ve çabası ile “kadrolar” yetiştirmeyi hedefleyen Genç İşçi eğitimi, 1 - 5 Temmuz tarihleri arasında Sapanca Sardunya eğitim tesislerimizde yapıldı.

Açılışına Sendikamızın Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve Genel Eğitim Sekreterimiz Seyfettin Gülengül ve KTAMS Eğitim Sekreteri Muzaffer Sevim’in de katıldığı, Sendikamız ile KTAMS’ın (Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası) ortak eğitim çalışmaları bugün Sapanca Eğitim Tesislerimizde başladı.

Sapanca Sardunya Eğitim Tesislerimizde 15 Nisan akşamı "Kavel Grevi" belgeselini izleyerek başlayan Genç İşçi Eğitimi, 16 Nisan sabahı "Sendikaların Doğuşu" sunumuyla devam ediyor.

Genel Başkanımız ve İstanbul 1 Nolu Şube yöneticilerimiz, Pratt Whitney & THY Teknik işyerine bayram ziyareti yaparak, üyelerimizle işyeri ve genel durumlarla ilgili gelişmeleri de paylaştılar.

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu ve Genel Örgütlenme Sekreterimiz Hami Baltacı, Eskişehir Şube yöneticilerimizle birlikte ENTİL işyerini ziyaret ederek üyelerimizle gündemdeki konuları değerlendirdiler.

Genel Başkanımız ve Genel Sekreterimiz, şube yöneticilerimizle birlikte 14 Haziran'da İstanbul 1 Nolu Şubemize bağlı REMAS işyerini ziyaret ederek üyelerimizle görüştüler...

Başkanlar Kurulumuz, başta MESS Grup TİS hazırlık çalışmaları olmak üzere, sendikamızın gündemindeki diğer konuları değerlendirmek üzere genel merkezimizde toplandı.

Başkanlar Kurulumuz, 20 Temmuz Cumartesi günü Sendikamız Sapanca Eğitim ve Sosyal Tesisleri’nde toplandı.


Toplantıda başta #kıdem tazminatımızın fona devredilerek gasp edilmesine karşı, Emeklilikte Yaşa Takılanlar #EYT mağduriyetinin giderilmesi ve önümüzdeki dönem yüzbinden fazla metal işçisini kapsayan MESS Grup Toplu İş sözleşme görüşmeleri olmak üzere sendikamız özel ve emek gündemi değerlendirildi.

 

Sendikamız ile Kemal Türkler Eğitim Vakfı (KETEV) ve Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin ortak düzenlediği “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, ENERJİ DÖNÜŞÜMÜNE Sendikaların ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Bakışı” paneli Sendikamız Sapanca Eğitim ve Sosyal Tesisleri’nde 20 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirildi.


Panel Sapanca Kaymakamı Bilgehan Bayar'ın katılımı ile Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu'nun açış konuşması ile başladı.

Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal TOPRAK moderatörlüğünde yapılan panelde; Gazeteci Çetin ÜNSAL, Gazeteci Serpin ALPASLAN, Gazeteci Fikri TÜREL, Gazeteci Ahmet Coşkun AYDIN ve Prof. Dr. Tanay Sıtkı UYAR, sunumlarıyla

“Kömür, petrol ve doğal gaz ya da nükleer atık ısıdan enerji üretiminin geride bırakılması ve yenilenebilir-temiz enerjiye geçilmesi olanakları ve ülkemiz açısından imkanlar” vb. konular masaya yatırıldı.

Toplantının son bölümünde katılımcıların sorularıyla bir tartışma gerçekleştirildi.

 

Rakamlarla

  Asgari Ücret 

Brüt: 2.558,00 TL. 
Net:  1.828,74 TL.
AGİ:     191,85 TL

  SGK Prim Alt ve üst Sınırı 

Aylık kazanç alt sınırı:    2.558,40 TL. 
Aylık kazanç üst sınırı: 19.188,00 TL.

  Kıdem Tazminatı Tavanı 

  6.379,86 TL.

  Gelir Vergi Oranları 

18.000 TL’ye kadar % 15 
40.000 TL’nin 18.000 TL’si için 2.700, 
                                             fazlası % 20 
148.000 TL’nin 40.000 TL’si için 7.100, 
                                             fazlası % 27 
148.000 TL’den fazlasının 
                           148.000 TL’si için 36.260,
                           fazlası % 35
 

Sosyal medyanın giderek daha da fazla yer edindiği internet dünyasında, biz de web sitemizi sosyal medya ve mobil iletişim uyumlu bir arayüz ile yeniliyoruz.

Bir yandan görsel ve teknik düzenlemeler devam ederken, bir yandan da eski sitemizdeki verilerin yeni adrese aktarımı sürüyor..