Schneider Elektrik grup şirketlerinden ve İstanbul 1 no’lu şubemize bağlı Günsan Elektrik A.Ş. işyerinde yaklaşık 2 ay devam eden toplu sözleşme müzakereleri üyelerimizin onayıyla geçtiğimiz günlerde anlaşmayla sonuçlanmıştı. Bugün Genel Başkanımız, Genel Sekreterimiz ve şube yöneticilerimizin de katılımıyla işyerinde bir tören düzenlenerek, işçilerle birlikte sözleşme kutlandı...

DİSK / Birleşik Metal-İş, MESS Grup Toplu Sözleşmesi 2021-2023 dönemi teklifini açıklıyor!

Baldur grevcileri, direnişin 260. gününde düzenlenen Dayanışma Etkinliği’nde de grevin ilk günündeki heyecanla halaya durdular...

KENTPAR OTOMOTİV işçileri sendikalı çalışma hakkı için kararlılar. Bu hakka sahip çıkmayı sürdürüyorlar.

Baldur grevcileri, direnişin 260. gününde  düzenlenecek Dayanışma Etkinliği’ndesizleri de aralarında görmekten onur duyacaklar.
Adnan Serdaroğlu’nun açış konuşması ile başlayacak etkinlikte, emek dostu müzisyen İlkay Can bizimle olacak...

9 Eylül 2021, Perşembe günü
Saat 13:00

Adres: Baldur Fabrikası Önü, Grev Çadırı
Tepe Sokak No 1, TOSB Otomotiv OSB / Çayırova-Kocaeli

-------------------------------------

Mücadele 5 yıldır sürüyor...

Kocaeli Çayırova’da Şekerpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan yüzde yüz İspanya sermayeli BALDUR SÜSPANSIYON Üretim Sanayi Ticaret AŞ işyerinde çalışan işçiler, çalışma koşullarını düzeltmek ve aşlarını büyütmek için 2016 yılında sendikamızda örgütlendi.

Müşterileri arasında Mercedes, Volvo, MAN, Renault, Isuzu, Nissan gibi sermaye devleri bulunan BALDUR SÜSPANSIYON işvereni; işçileri köle gibi çalıştırmaya devam etmek istedi...

BALDUR işçileri, sırf anayasal haklarını kullandıkları için 5 yıldır sürdükleri mücadelede karşılaşmadıkları zorluk kalmadı. Öncülük eden işçiler işten atıldı ama işçiler boyun eğmediler, fabrika önünde çadır kurarak direnişe geçtiler. 5 yıldır, işverenin uzlaşmaz tutumu nedeniyle bir sonuç alınamadı.

Grevin 260. günü...

İşverenin mücadeleyi kırmak için GREV oylaması talebine karşı; işyerinde yapılan oylamada çalışanların büyük çoğunluğu greve "EVET" dedi.

25 Aralık Cuma sabahı greve çıktıkları ilk gün, işverenin grev kırıcılığı girişimine karşı duran 4 işçi ve şube başkanımız gözaltına alındı. 

Sendikamızın grev kırıcılığı yapıldığı gerekçesiyle fabrikaya açtığı davada, Kocaeli 5. İş Mahkemesi üretimin engellenmesi, mal giriş çıkışının durdurulması ve grevci işçilerin yerine işe alınan işçilerin çalıştırılmamasına karar verdi. Kararın ardından ilk iş Baldur'da grev gözcülerinin fabrikayı görmesini engellemek için çekilen çim çitleri söküldü. 

Ve grev devam ediyor.. Baldur işçisi “İş, ekmek ve hakları” için başlattığı mücadeleyi her türlü saldırı ve hukuksuzluğa göğüs gererek kararlılıkla sürdürmeye devam ediyor.

Sapanca Eğitim Tesislerimizde Yeni Temsilci Eğitimimiz, 21-25 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor...

Sapanca Sardunya Eğitim tesislerimizde, pandemi koşullarına uygun olarak düzenlenen bir haftalık Genç İşçi Eğitimimiz 9 Nisanda sona erdi.

9 Kasım 2020 tarihinde Sapanca Sardunya Eğitim tesislerimizde başlayan, temsilcilerimizi örgütsel ilke ve sınıf çıkarları doğrultusunda donatmaya yönelik Yeni Temsilci Eğitimlerinin dördüncüsü, sertifika töreni ile tamamlandı.

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu, Genel Sekreterimiz Özkan ATAR ve Kocaeli Şube Yönetimi bugün TATA STEEL işyerimizdeki üyelerimizi tezgah başında ziyaret ettiler...

Yöneticilerimiz işyeri ziyaretleri devam ediyor…

Genel Başkanımız Adnan Serdaroğlu Örgütlenme Daire Başkanımız HAMİ BALTACI ve Kocaeli Şube Yönetimi BAYSAN KAZAN İşyerimizdeki Üyelerimizi Tezgah başında ziyaret ettiler...

Örgütlenme çalışmaları değerlendirme toplantımız, 4 Eylül Cumartesi günü, Sendikamızın Sapanca Sardunya Eğitim ve Sosyal Tesislerinde yapıldı.

KETEV (Kemal Türkler Eğitim ve Kültür Vakfı) Yönetim Kurulu, gündemindeki konuları görüşmek üzere 31 Mart 2021 tarihinde, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Merkezinde toplandı.

Başkanlar Kurulumuz, son dönem örgütlenme faaliyetleri, toplu iş sözleşme görüşmeleri ve devam eden grevlerimiz başta olmak üzere Sendikamız ve emek gündemini değerlendirmek üzere Kocaeli Şubemizde toplandı.

Rakamlarla

  Asgari Ücret 

Brüt: 3.577,50 TL. 
Net:  2.557,59 TL.
AGİ:     268,31 TL.

  SGK Prim Alt ve üst Sınırı 

Aylık kazanç alt sınırı:    3.577,50 TL. 
Aylık kazanç üst sınırı:  26.831,25 TL.

  Kıdem Tazminatı Tavanı 

  8.284,51 TL. 

  Gelir Vergi Oranları 

24.000 TL’ye kadar % 15 
53.000 TL’nin 24.000 TL’si için 3.600, 
                                             fazlası % 20 
190.000 TL’nin 53.000 TL’si için 9.400, 
                                             fazlası % 27 
650.000 TL’nin 190.000 TL’si için 46.390,
                                             fazlası % 35
650.000 TL’den fazlasının 650.000 TL’si için 207.390,
                                             fazlası % 40