19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

Biz emekçiler için 19 Mayıs 1919, cumhuriyet devrimine giden yoldaki amansız mücadeleyi hatırladığımız, hafızamızı yenilediğimiz gündür. Bizim için 19 Mayıs devrimle kazanılmış değerlerimizi savunma kararlılığını pekiştirdiğimiz gündür

Kahraman ve cefakâr halkımızın destansı mücadelesinin fitilinin ateşlendiği günün yıl dönümündeyiz. Takvimler 19 Mayıs 1919’u gösteriyordu. Bandırma vapuru emperyalist işgal altındaki İstanbul’dan Samsun’a açıldı. Mustafa Kemal Atatürk; emperyalizme karşı ulusal bağımsızlık, saltanata karşı milli egemenlik düşüncesiyle yola çıkmıştı. Milli Mücadelenin başladığı tarih olan 19 Mayıs 1919’un 102. Yılındayız; kutlu olsun.

Emperyalizm, giderek yıpranmakta olan tek kutuplu dünya efendiliğini koruyabilmek için; dünyamız, bölgemiz ve ülkemizi topyekûn bir savaşa sürüklüyor. Ulusal kurtuluş savaşlarıyla belirlenmiş sınırların, kazanımların tehdit altında olduğu günlerden geçiyoruz.

Milli mücadeleyle belirlenmiş; hukukun üstünlüğüne, seçme seçilme hakkına, laikliğe, en temel değerlerimize kast ediliyor. İktidar ve sermaye kendi yarattığı bataklıktan çıkabilmek için, siyasi istikrarsızlığın ve krizin bedelini emekçilerin sırtına yükleyerek, emeğin cumhuriyet tarihi boyunca edindiği tüm kazanımları ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Biz emekçiler için 19 Mayıs 1919, cumhuriyet devrimine giden yoldaki amansız mücadeleyi hatırladığımız, hafızamızı yenilediğimiz gündür. Bizim için 19 Mayıs devrimle kazanılmış değerlerimizi savunma kararlılığını pekiştirdiğimiz gündür. 19 Mayıs ulusun egemenliğinin, eşitliğin, bağımsızlığın, demokrasinin, emeğin bayrağını daha ileriye taşıyabilme azmini ve cesaretini bize veren günün adıdır. Bizim için 19 Mayıs saltanat sevdalılarına inat, emeğin cumhuriyetini kurmak için ilham alacağımız günün adıdır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun…