Sendikamız ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında sürdürülen ve 31 işletmeyi kapsayan Grup Toplu İş Sözleşmesi 12.01.2022 tarihinde anlaşma ile sonuçlandı.

Grup Toplu İş Sözleşme görüşmelerinin yenisi MESS’in çağrısıyla bugün yapıldı. MESS ücret teklifini ilk 6 aylık dönem için yüzde 21’e yükseltti. En zor koşullarda, ölümüne çalışan metal işçilerinin bu teklifi kabul etmesi beklenemez.

Bugün Çimsataş, Totomak, Sarkuysan ve Kroman fabrikalarında Grev Uygulama Kararları asılıyor. 2021-2023 metal işkolu Grup Toplu İş Sözleşmesi müzakerelerinde işveren sendikasının gerçeklikten uzak teklifi ve uzlaşmaz tutumu karşısında, işçiler "14 Ocak'ta Grevdeyiz" diyor.

İşyerinde sendikamızın yetkisi tanındı. Toplu iş sözleşme süreci başlatılacak…

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Mitsuba işyerinde Mart ayında sendikamızın çoğunluk tespiti Bakanlıktan alınmıştı.

Disk yöneticileri, Anayasal haklarını kullanarak Kentpar Otomotiv'de sendikalaştıkları için işten atılan metal işçileriyle buluştular.

Emek bilinci, işçi sınıfı perspektifi oluşturabilmek için eğitim faaliyetlerimiz işyeri işyeri ve hafta içi/hafta sonu devam ediyor.

Renta bulaşık, Renta kurutma ve Kıraç Metal işyerlerinden yeni üyelerimizin katıldığı, Temel sendikal eğitimler, Eskişehir Şubemizde yapıldı.

Sendikamız temsilcilerinin örgütsel ilke ve sınıf çıkarları doğrultusunda temel ve güncel sendikal bilgilerle donatılması amacıyla yapılan Kadro Eğitimimiz, 18-22 Ekim tarihlerinde Sapanca tesislerimizde yapıldı.

Yöneticilerimizin işyeri ziyaretleri devam ediyor. Genel Başkanımız Adnan SERDAROĞLU ve Genel Sekreterimiz Özkan ATAR, Anadolu Şube yöneticilerimizle birlikte MESS Grup TİS kapsamında olan Çayırova Boru Dörtyol ve Yücelboru Osmaniye ve Çimsataş fabrikalarını ziyaret ederek üyelerimizle görüş alış verişinde bulundular.

Genel Başkanımız Sayın Adnan SERDAROĞLU ve Genel Sekreterimiz Sayın Özkan ATAR, Gebze Şube Yönetimi ile CHINATOOL OTOMOTİV ve  APERAM PASLANMAZ işyerinde üyelerimizi ziyaret ederek gündemdeki konularla ilgili karşılıklı değerlendirmelerde bulundular...

Yöneticilerimizin işyeri ziyaretleri devam ediyor… Genel Başkanımız, Genel Sekreterimiz ve Bursa Şube yöneticilerimiz, SCM ve Türk Prysmian isyerlerine ziyarette bulundular. Üyelerimize Metal Grup Toplu sözleşmesi ile ilgili bilgilendirme yaptılar.

DİSK’in “Artık yeter! Geçinmek istiyoruz” sloganıyla 12 Aralık 2021 Pazar günü İstanbul Kartal’da düzenlediği mitingte katılım yoğun oldu.. 20 bin kişi sloganlarla yürüdü.. Pankartları ardında metal işçileri tüm coşkularıyla ön saflardaydı... 

9 Aralık'ta genel merkezimizde toplanan Başkanlar Kurulumuz; MESS Grup Toplu İş Sözleşmesinde uyuşmazlık sonrası süreci, Konfederasyonumuz DİSK’in “Artık Yeter! Gecinmek İstiyoruz” talebiyle 12 Aralık Pazar günü düzenlediği Kartal Mitingi hazırlıklarını, sendikamızın ve emeğin gündemindeki diğer konuları değerlendirdi.

Son dönemde örgütlendiğimiz Karabük ÇELSANTAŞ fabrikasındaki üyelerimizle Genel Başkanımız Adnan SERDAROĞLU, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Hami BALTACI ve Şube yöneticilerimizle birlikte tanışma ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Rakamlarla

  Asgari Ücret 

Brüt: 5.004,00 TL. 
Net:  4.253,40 TL.

  SGK Prim Alt ve üst Sınırı 

Aylık kazanç alt sınırı:    5.004,00 TL. 
Aylık kazanç üst sınırı:  37.530,00 TL.

  Kıdem Tazminatı Tavanı 

  10.596,74 TL. 

  Gelir Vergi Oranları 

32.000 TL’ye kadar % 15 
70.000 TL’nin 32.000 TL’si için 4.800, 
                                             fazlası % 20 
250.000 TL’nin 70.000 TL’si için 12.400, 
                                             fazlası % 27 
880.000 TL’nin 250.000 TL’si için 61.000,
                                             fazlası % 35
880.000 TL’den fazlasının 880.000 TL’si için 281.500,
                                             fazlası % 40
 

Sendikamız etkinliklerini sosyal medyada takip edebilirsiniz..