YanMenu

19
Haz

Mersen işvereninin işten atma saldırısına üyelerimizin yanıtı DİRENİŞ oldu

ÖRGÜTLÜYÜZ, HAKLIYIZ, KAZANACAĞIZ!

Fransız menşeli Mersen İstanbul Sanayi Ürünleri AŞ firmasının Kocaeli Gebze’deki fabrikasında işveren, bugün 4 üyemizi işten çıkararak sendika düşmanı uygulamalarına bir yenisini ekledi. İşverenin örgütlenme hakkımızı hedef alan bu hukuk tanımaz tutumuna üyelerimizin ve sendikamızın yanıtı, DİRENİŞ oldu.

Sendikamız Birleşik Metal-İş, savunma sanayii için elektrikli motor kömürü üreten, 60 civarında işçinin çalıştığı Mersen işyerinde Ekim 2022’de örgütlenmiş ve bakanlıktan çoğunluk tespitini almıştı.

İşverenin yetkimize itiraz etmesi sonucu süren dava, sendikamızın lehine sonuçlandı. Yasal toplu sözleşme sürecinin başladığı işyerinde işveren, toplu sözleşme için masaya oturma çağrımızı karşılıksız bırakarak görüşmelere katılmadı. Arabuluculuk süreci devam ederken baskılarını daha da artıran işveren, son 10 gündür “Sendikadan vazgeçin, sendika buraya asla giremez, devlet bizim arkamızda” gibi söylemlerle üyelerimizi yıldırmaya çalıştı.

Bu baskıların devamı olarak bugün 4 işçinin işten çıkarılması üzerine üyelerimiz, yasal ve anayasal haklarına sahip çıkmak için fabrika içerisinde demokratik tepkilerini ortaya koydu. Sendikamızın merkez ve şube yöneticileri, temsilcileri ve metal işçileri de fabrikanın önünde eylem yaparak Mersen işçilerinin haklı mücadelesine destek verdi.

Eyleme katılan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Örgütlenme Sekreteri Fehmi Elmacı, şunları söyledi:

“Tüm diyalog çağrılarımıza olumsuz yanıt veren, toplu sözleşme görüşmelerine katılmayan, işçilere sendikadan istifa etmeleri için baskı yapan Mersen işvereni, şimdi de 4 üyemizi işten çıkararak sendika düşmanı tutumunu bir üst noktaya taşımıştır. Bu tutum karşısında üyelerimiz tek vücut olmuş, işten çıkarılan arkadaşlarına sahip çıkarak demokratik protesto haklarını kullanmaya başlamıştır. Direnişimiz devam ediyor.”

Mersen işverenine, işten çıkardığı işçileri geri alma ve sendikayla masaya oturma çağrısında bulunan Elmacı, “İşçilerin en temel, yasal ve anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkına saygı duymak zorundasınız! Bu hakkın kullanımını engelleyerek suç işliyorsunuz. Biz sendikal haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Örgütlüyüz, haklıyız, kazanacağız!” diye konuştu.

İşçiler, “Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz”, “Sendika hakkımız engellenemez” sloganları attı.