YanMenu

23
Tem

DİSK’in 17. Genel Kurulu: “Yüzyılın Emeği Emeğin Yüzyılı”

Kurucusu olduğumuz konfederasyonumuz DİSK’in 17. Olağan Genel Kurulu, “Yüzyılın Emeği Emeğin Yüzyılı” sloganıyla toplandı.

İstanbul Pendik’teki Green Park Otel’de 9-10-11 Şubat 2024 tarihlerinde yapılan Genel Kurulun ilk gününde uluslararası sendikaların temsilcileri ile siyasi partilerin başkanları konuştu.

Açılış konuşmasını yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bizler işçi sınıfı olarak ülkenin kaderini belirleyecek bir özne olduğumuzu asla unutmayacağız. Emeğin yüzyılı gibi bir hedefimiz varsa bunun için emeği örgütleyeceğiz” dedi.

Sendikamız delegasyonu, DİSK Genel Kurulu’nda katılımları ve konuşmalarıyla örgüt disiplini içinde hareket etti.

Kongrenin ikinci gününde, delegasyonumuz “Kemal Türkler kavgamızda yaşıyor”, “Metal işçisi direnişin simgesi”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarıyla salona girdi.

Aralarında Gebze 1 Nolu Şubemizin Eğitim Sekreteri Alperen Erkoç ile Kocaeli Şube Başkanımız Telat Çelik’in de olduğu delegeler, DİSK’e, sınıf mücadelesinin mevcut durumuna ve önümüzdeki dönemin önemli mücadele başlıklarına dair değerlendirmelerini paylaştı.

Yapılan konuşmalarda, sendikal örgütlenmenin önündeki engeller ile hak ve özgürlüklere yönelik baskılar öne çıkan gündemler arasındaydı. Farklı sendikalardan delegeler, konuşmalarında sık sık sendikamızın MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecinde verdiği kararlı mücadeleye ve elde ettiği kazanımlara işaret etti.

‘Vergide Adalet Kampanyasını Büyütelim’

Genel Başkanımız Özkan Atar, işçi sınıfının güncel sorunlarına değinerek, siyasi iktidarın emek düşmanı politikalarına karşı örgütlü mücadeleyi yükseltme gerekliliğine dikkat çekti. Bu bağlamda yerel seçimlerin kritik önemde olduğunu belirten Atar, şunları söyledi:

“Bu yerel seçimler, ülkemizin gidişatı açısından son derece önemli bir dönemeç. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında parlamento ve cumhurbaşkanı seçimleri gerçekleştirildi. AKP iktidar blokunun, buradan çıkan sonuçlarla hem cumhuriyetin temel değerlerini hem de hukuk, hak ve özgürlükleri yok ederek adeta tek adam rejimini; gerici, emek ve halk düşmanı bir diktatörlüğü inşa etme sürecini ilerlettiğini görüyoruz. Dolayısıyla bu yerel seçimlerden de kendi değirmenine su taşıyacak ve kendi iktidarını güçlendirecek bir durumun doğmaması için hepimiz bulunduğumuz noktadan, demokrasi ve emek mücadelesi açısından üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundayız.”

Siyasi iktidarının 2022 yılı başından 2023 Temmuz’una kadar uyguladığı ekonomik programın işçi sınıfı açısından son derece yıkıcı sonuçlar doğurduğunun da altını çizen Atar, bugün Türkiye tarihinin en adaletsiz gelir dağılımıyla karşı karşıya olduğumuzu, bütün toplumsal kaynakların sermayeye aktarıldığını ifade etti.

Atar, örgütlenme özgürlüğü ve toplu sözleşme hakkının bir bütün olduğundan hareketle, sendikal hak ve özgürlükler konusunda kapsamlı bir mücadelenin gerekliliğine vurgu yaptı. Grev hakkının yasaklardan arındırılarak etkin kullanımı için bu mücadelenin önemine dikkat çeken Atar, ayrıca asgari ücretin belirlenmesi sürecinde tüm asgari ücretli işçileri mücadele sürecine dahil edecek sendikal politikaların yaşama geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Vergi adaletsizliğine de değinen Atar, “Gelirde Adalet Vergide Adalet” kampanyasını büyütme çağrısı yaptı.

Genel Başkanımız DİSK Yönetiminde

DİSK'in 17. Genel Kurulu, üçüncü ve son gün yapılan seçimlerin ardından başarıyla sonuçlandı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yeniden başkan seçilirken, Genel Başkanımız Özkan Atar da yönetimde yer aldı.

Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreterliği görevini yürüten ve gelecek dönemde yönetimden ayrılacak olan eski genel başkanımız Adnan Serdaroğlu'na verdiği emeklerden ötürü plaket takdim etti.

Yeni oluşan DİSK Yönetim Kurulu şu şekilde:

Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, Genel Sekreter Tayfun Görgün, Remzi Çalışkan, Alaaddin Sarı, Özkan Atar, Kazım Doğan, Şükret Sevgener.

Yeni DİSK Yönetim Kurulu’na başarılar diliyoruz. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) kurucusu, ilk Genel Başkanı ve Onursal Genel Başkanımız Kemal Türkler’in bize gösterdiği yolda, sermayeye karşı, işçi sınıfının mücadelesini yükselteceğiz.