YanMenu

23
Tem

Erciyas Çelik Boru’da grevdeyiz!

Örgütlü olduğumuz Erciyas Çelik Boru işletmesine bağlı iki fabrikada -Düzce'deki fabrikada 229, Mersin'deki fabrikada 143 üyemiz olmak üzere- toplam 372 üyemiz bugün (31 Ocak 2024) greve çıktı.

Düzce’deki fabrikada Genel Başkanımız Özkan Atar, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Fehmi Elmacı ve Kocaeli Şube yöneticilerimizle birlikte grev pankartını asan Erciyas işçileri, “Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz”, “Şalter inecek bu iş bitecek” sloganları attı.

Burada bir konuşma yapan Genel Başkanımız Özkan Atar, özetle şunları söyledi:

“Grev, işçilerin hak ve özgürlüklerini geliştirmek için en önemli mücadele aracıdır, biz bu aracı kullanmaktan asla geri durmayız. Bu pankart buraya asılıyorsa, şalterler iniyorsa Erciyas işvereni bizi kavgaya davet ettiği içindir. Davetleri kabulümüzdür! Bu holding, işçi sınıfının alın teriyle büyüdü. Sizin servetinizin mayası işçilerin alın teridir! Biz bu alın terinin karşılığını istiyoruz, almasını biliriz. Talebimiz adil, herkesin kabul edebileceği bir anlaşma yapılması, çalışma barışının bir an önce tesis edilmesidir. Böyle olmadığı takdirde grev bizim düğünümüz, bayramımız olur. Grevimiz hepimize hayırlı olsun, yolumuz açık olsun!”

17 Ekim 2023 tarihinde başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, 14 Ocak 2024 tarihinde uyuşmazlıkla neticelenmiş, arabulucu raporunun tebliğinin ardından sendikamız 31 Ocak 2024 tarihinde uygulanmak üzere grev kararı almıştı.

Sendikamızın toplu sözleşme teklifi şu şekildeydi:

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren; saat ücretleri 65 TL’nin altında olan üyelerimizin saatlik ücretleri 65 TL’ye çıkarılacak, üzerine seyyanen 77 TL zam yapılacak. Her kıdem yılı için saatlik ücretlere 2,5 TL (37,5 TL/saat’i geçmemek üzere) eklenecek.

Buna göre, ilk 6 aylık dönem için talebimiz, yüzde 121 artıştır. Bu işyerinde ortalama net ikramiyeli ücret 17.595 TL’dir. Talebimiz, ortalama net ikramiyeli ücretin 36.590 TL’ye çıkarılmasıdır.

Ayrıca asgari ücret koruması, geçen dönem kayıpların telefi edilebilmesi için 1 maaş zamlı ücretin prim olarak işçilere verilmesi, fazla çalışma ücretlerinin artırılması, gelir vergisi kesintisinin telafisi için temmuz ayından itibaren erzak fişinin kıdeme göre sözleşmede yer alması taleplerinde bulunduk.

Diğer 6’şar aylık dönemler için ise talebimiz 6’şar aylık enflasyonun üzerine 4 puan refah payı konulmasıdır.

Bu teklifimize karşılık işverenin son ücret zammı teklifi ise yüzde 85 oranındadır.

Üyelerimiz için sefalet anlamına gelen bu oranları kabul etmemiz mümkün değildir. Hakkımız olanı istiyoruz, alacağız! Tüm emek dostlarını Erciyas Çelik Boru işçileriyle dayanışmaya davet ediyoruz.

BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI
GENEL YÖNETİM KURULU

 

Genel Başkanımız Özkan Atar: “Bu holding, işçi sınıfının alın teriyle büyüdü. Sizin servetinizin mayası işçilerin alın teridir. Bu alın terinin karşılığını istiyoruz, almasını biliriz. Talebimiz adil, herkesin kabul edebileceği bir anlaşma yapılması, çalışma barışının bir an önce tesis edilmesidir. Böyle olmadığı takdirde grev bizim düğünümüz, bayramımız olur. Hepimize grevimiz hayırlı olsun, yolumuz açık olsun!”