YanMenu

28
ub

MESS’in Yeni Teklifi de Kabul Edilemez

MESS, bugüne kadar sürdürdüğü uzlaşmadan uzak tavrını bugün de devam ettirdi. Bugün yapılan toplantıda, daha önce yüzde 12 olarak teklif ettiği ücret zammını ilk altı aylık dönem için yüzde 17’ye yükseltti. Bunun anlamı metal işçilerini greve davet etmektir.

MESS’in Yeni Teklifi de Kabul Edilemez

Sendikamızla MESS arasında sürmekte olan ve grev aşamasına gelen Grup Toplu İş Sözleşme görüşmelerinin yenisi MESS’in çağrısıyla bugün (27 Aralık 2021 Pazartesi) yapıldı.

MESS, bugüne kadar sürdürdüğü uzlaşmadan uzak tavrını bugün de devam ettirdi. Bugün yapılan toplantıda, daha önce yüzde 12 olarak teklif ettiği ücret zammını ilk altı aylık dönem için yüzde 17’ye yükseltti. Bu oran ortalama ücretli bir metal işçisi için net 793 TL’ye denk gelmektedir.

En temel gıda maddelerindeki artışı bile karşılamaktan uzak bu zam teklifinin kabul edilmesinin mümkün olamayacağı açıktır. Bu teklif metal işçilerinin sefalet ücretiyle çalışmaya devam etmesi demektir.

Sendikamız, metal işçilerinin beklentisine yanıt vermekten çok uzak bu teklifi kabul etmemiş, işçilerin haklı talep ve beklentilerine uygun bir teklif beklediğimizi belirtmiştir.
Sendikamız Birleşik Metal-İş, sadece kendi üyelerinin değil, Türkiye’nin dört bir yanındaki her bir metal işçisinin sorumluluğunu kendi omuzlarında hissederek, bugünden itibaren bu sorumluluğun gereğini yapacaktır.

MESS’in yapmış olduğu yeni ücret teklifi ile bu sözleşmenin masa da bitme olasılığı zayıflamıştır.
Bunun anlamı metal işçilerini greve davet etmektir.
Resmi arabulucu raporu 23 Aralık günü sendikamıza ulaşmış olup, süreç grev aşamasındadır.

Bundan sonra 6 işgünü öncesinden MESS’e tebliğ edilerek greve çıkılabilecektir. İşyerlerinin greve çıkma tarihlerinin belirlenmesi Sendikamızın gündemindedir.

Metal işçileri haklarını alana kadar mücadelelerine kararlılıkla devam edeceklerdir.

Birleşik Metal-İş
Genel Yönetim Kurulu