Uğur Mumcu'yu unutmadık, unutmayacağız!

Haksızlıkların, yolsuzlukların karşısında susmayan, baskılar karşısında boyun eğmeyen, geri adım atmayan gazeteci, yazar, araştırmacı ve gerçek bir aydın olan Uğur Mumcu’yu 26 yıl önce hain bir saldırı sonucu kaybettik.
O’nu kaybetmenin kahrolası hüznü ve acısı hala yüreklerimizde öylece tüm ağırlığıyla dururken, bizler basın ve düşünce özgürlüğüne karşı yapılan saldırıları yaşamaya devam ediyoruz.
Ne yazık ki Türkiye öldürülen, yargılanan gazeteciler ve yasaklanan yayınlar nedeniyle basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 149. sırada yer almaktadır.
Bu utanç verici tablodan bir an önce kurtulmak, demokratik hak ve özgürlüklere en kısa zamanda kavuşmak en büyük dileğimizdir.
Uğur Mumcu 51 yıl süren kısa yaşamına birçok değerli çalışmayı sığdırdı. Yaptığı araştırmalar ölümünden çok sonra ortaya çıkan olayların birer delili gibiydi. Susurluk, Rabıta, Din-Tarikat- Siyaset ilişkilerinde adeta Fetö’yü ve bugün ortaya çıkan daha birçok kirli ilişkiyi daha o günlerden bizlere anlatmıştı.
Kısacası Uğur Mumcu Türkiye'nin basın tarihinde önemli izler bırakan çalışmalar yaptı, dosyalar hazırladı, kitaplar yayımladı ve hep haklı çıktı.
Haklıydı, doğruydu ve susmadı; Çünkü o her türlü zorbalığa, kalleşliğe karşı durmak adına “Gözlerin açıksa göreceksin. Kulağın sağır değilse duyacaksın. Ellerin kesik değilse uzanacaksın…” dedi. Gördü, duydu ve davrandı.
“Vurulduk ey halkım unutma bizi” başlığıyla halkı için ölenler adına yazdığı ünlü seslenişinde adeta kendi yaşamını ve ölümünü dile getirmişti:
Giresun’daki yoksul köylüler, sizin için öldük. Ege’deki tütün işçileri, sizin için öldük. Doğu’daki topraksız köylüler, sizin için öldük. İstanbul’daki, Ankara’daki işçiler, sizin için öldük. Adana’da, paramparça elleriyle ak pamuk toplayan işçiler, sizin için öldük.
Bağımsızlık Mustafa Kemal’den armağandı bize. Emperyalizmin ahtapot kollarına teslim edilen ülkemizin bağımsızlığı için kan döktük sokaklara. Mezar taşlarımıza basa basa, devleti yönetenler, gizli emirlerle başlarımızı ezmek, kanlarımızı emmek istediler. Amerikan üsleri kaldırılsın dedik, sokak ortasında sorgusuz sualsiz vurdular. Çok gençtik öldürüldüğümüzde ey halkım, unutma bizi...
Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi... Bir gün sesimiz hepimizin kulaklarında yankılanacak ey halkım, unutma bizi...
Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz şimdi, hep birlikteyiz ey halkım unutma bizi, unutma bizi, unutma bizi...”
Bu ülkenin emperyalizme karşı verdiği bağımsızlık, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren onlarca yiğit insanı elbette unutmayacağız.
Çünkü bu uğurda yaşamını yitirenleri, hapislere girip ömürlerini çürütenleri sahiplendiğimiz oranda, düşünce özgürlüğüne, özgür bir basına, insan haklarına kısacası demokrasiye, özgürlüğe ve bağımsızlığa ulaşacağımızı çok iyi biliyoruz.
Katledilişinin 26. yılında demokrasi şehidi ve gerçek bir vatansever aydın olan Uğur Mumcu’yu saygıyla anarken, şahsında bu uğurda kaybettiğimiz tüm insanlarımızı yad ediyor, bütün bu haksızlıklara, sömürüye ve baskılara karşın görmeye, duymaya ve davranmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.
BİRLEŞİK METAL-İŞ SENDİKASI
Genel Yönetim Kurulu