Bir süre önce üyelerimizin onayı ve memnuniyeti ile anlaşma sağlanan Çiğli ZF Lemförder işyerinde, bugün toplu sözleşme töreni yapıldı. 

Toplu Sözleşmesi 4 Aydır Süren ZF LEMFÖRDER Fabrikasında bugün itibariyle Temsilcilerimizin ve Üyelerimizin Onayı ile Toplu Sözleşmemiz imzalanmıştır.
Son dönemin en yüksek oranı ile yıllık % 40,42 saat ücretlerine 5.00 TL Zam alınmıştır.Tüm Üyelerimize Sendikamıza HAYIRLI olsun.

Genel Başkanımız, Genel Sekreterimiz, şube yöneticilerimiz, üyelerimiz ve şirket yöneticilerinin katılımı ile Manisa TOR DEMİR'de Toplu Sözleşme Pasta Töreni 25 Şubat'ta yapıldı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

#EYT #EmeklilikteYaşaTakılanlar Maltepe'de Tarihi bir gün.

#EYT İstanbul Maltepe Mitingi’nde Alana sığmadık...

Sendikamız Genel Yönetim Kurulu üyeleri, şube yöneticilerimiz ve çok sayıda üyemiz metal işçinin kitlesel katılımıyla;

EYT emeklilikte yaşa takılanların İstanbul Maltepe Mitingin'deydik.

 

2018 Mayıs ayında örgütlenme çalışmasını yaparak çoğunluk tespitini istediğimiz, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca çoğunluk tespitini sendikamıza gönderilen MKS Transformatör Ekipmanları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nde, işveren, işçilere baskısını her geçen gün arttırarak devam ettiriyor.

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, ayakta duran insanlar, yürüyen insanlar, kalabalık ve açık hava

Önce işçilerin yasal ve Anayasal hakkına saygı göstermeyerek, yetkisiz mahkemeye dava açarak süreyi uzatmaya gitti. Mahkeme 9 ay sonraya gün verdi 9 ayın sonunda yetkili mahkemeye gönderme kararı aldı ve hala dosya yetkili mahkemeye ulaşmamış.

Diğer taraftan işveren sürekli işçiler üzerinde istifa baskısı yaparak işçileri sendikadan istifaya zorladı. Bazı üyelerimizi istifa etmedikleri için tazminatsız işten çıkarttı. Bu baskılardan sonuç alamayan işveren işyerine üretimin içine taşeron sokarak, üyelerimizi zorla taşerona geçirip, oradan taşeron sendika Çelik-İş Sendikasına üye olmaları için zorlamaya başladı.
Çelik iş sendikasına üye olmayana zam vermiyor, maaşlarını zamanında ödemeyerek baskı altına alıyor.

Biz Birleşik Metal-İş sendikası olarak, iş kolumuzda daha önceki dönmelerde bu tür olaylarla karşı karşıya kalıyorduk. Ama bunu başka bir sendika yapıyordu, Çelik-İş'in bizim bölgemizde bu şekilde işçinin örgütlenmesinde işverenle birlikte hareket ettiğine ilk kez şahit oluyoruz.

MKS ve BBS de işverenlerle işbirliği yaparak işçilerin örgütlenmesini engellemeye çalışan Çelik-İş Sendikasının bu tutumunu kınıyor, bir an önce bu tutumundan vazgeçmeye davet ediyoruz ve gerçek bir sendika gibi davranmasını bekliyoruz. Birleşik Metal İş Sendikası olarak bu mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.  MKS işçilerinin bu haklı taleplerinin sonuna kadar takipçisi olacağız.

Fotoğraflar

Kandıra’da Yüksel Endüstri’de sendikamıza üye oldukları için işten çıkarılan tüm işçiler işe iade ve sendikal tazminat hakkı kazandı. Yargıtay’ın verdiği bu karara işverenin itiraz hakkı bulunmuyor.

Sapanca Sardunya Eğitim Tesislerimizde 15 Nisan akşamı "Kavel Grevi" belgeselini izleyerek başlayan Genç İşçi Eğitimi, 16 Nisan sabahı "Sendikaların Doğuşu" sunumuyla devam ediyor.

2 - 5 Nisan 2019 tarihleri arasında Kıbrıs’ta KTAMS (Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası) Sendikası'yla ortak düzenlenen eğitim çalışmalarımız Girne’de yapılıyor.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Fotoğraflar

Eğitimimiz 2. günü Doç. Dr. Erdal Günyay’ın "Türkiye’deki krizin Kuzey Kıbrıs’a yansımaları ve etkileri" konusundaki sunumuile başladı.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Fotoğraflar

Öncü işçilerin yetiştirildiği, yeni seçilen temsilcilere yönelik Sapanca Sardunya eğitim tesislerimizde yapılan "Temsilci Eğitimi”, 18 Mart Pazartesi günü "İletişim ve Örgütsel Davranış Biçimleri" dersiyle başladı. İkinci gün, "Sendikaların Doğuşu ve Gelişimi" ayrıntılı olarak ele alındı..

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Fotoğraflar

2. gün "Kıdem Tazminatı ve Bordro Hesaplama" yöntemi, ardından "Medya, Sosyal Medya ve Sendikamız" konuları ile devam etti.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

İkinci günün son dersi "Kapitalizmin İşleyişi ve İşçi Sınıfı" oldu.

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Sendikamız Temsilcilerinin örgütsel ilke ve sınıf çıkarları doğrultusunda temel ve güncel sendikal bilgilerle donatılması, Temsilcilerimizin sorumluluk alma, inisiyatif kullanma ve görev bilincinin daha da geliştirilmesi amacıyla; Yeni seçilen temsilcilerimize yönelik düzenlenen "Temsilci Eğitimi"nde, 3. güne "insan algısını etkileyen toplumsal faktörleri" deşifre eden bir drama çalışmasıyla başlandı.

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Fotoğraflar

Çarşamba günü, "İş Yasasında Haklar ve Borçlar" başlığında hukuk eğitimi ve "Toplu İş Sözleşme Politikaları" konularıyla sona erdi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 14 kişi, oturan insanlar, masa ve iç mekan

Temsilci Eğitimi'nde 4. gününde; "Örgütlenme ve İşleyiş" dersi işlendi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve iç mekan

Ardından, "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”  ve  "İSİG ve İşyeri Sorunları"eğitimi yapıldı.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar ve iç mekan

Son ders "Temsilci Görev Yetki ve Sorumlulukları" oldu.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, oturan insanlar, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Genel Başkanımız ve Genel Örgütlenme Sekreterimiz, bugün, İstanbul 1 Nolu Şube yöneticileri ile birlikte Valfsan işyerini ziyaret ederek, üyelerimiz ile güncel konularda görüş alışverişinde bulundular...

Genel Başkanımız Adnan SERDAROĞLU ve Genel Sekreterimiz Özkan ATAR'ın İzmir Şube yöneticilerimiz ile birlikte yaptığı İmpo Motor işyeri ziyaretinde, üyelerimiz Kıdem Tazminatına sahip çıkma kararlılıklarını gösterdiler..

İzmir Torbalı Yazıbaşı POLKİMA MAKİNA FABRİKASI. 
Genel Başkanımız Adnan SERDAROĞLU ve Genel Sekreterimiz Özkan ATAR, İzmir Şube yöneticilerimiz ile birlikte fabrika ziyaretinde...

Sendikamız 26 Nisan günü, "İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü" olan 28 Nisan'a yönelik bir etkinlik düzenledi.

GENEL KURUL İLANI

  

            BİRLEŞİK METAL İŞÇİLERİ SENDİKASI, (Birleşik Metal İş) İstanbul 1 Nolu şubemizin 7.  Olağan Genel Kurulu, 05.05.2019 Pazar günü, 10.00 – 17.00 saatleri arasında,  “Bostancı Mah. E 80 Yanyol Cad. No: 2 Kadıköy - İSTANBUL (Genel Merkez Toplantı Salonu)”  adresinde,  aşağıda yazılı gündem ile toplanacaktır.

            İlk toplantıda yeterli çoğunluk sağlanamazsa ikinci toplantı, 12.05.2019 Pazar günü, aynı saatte ve yerde, aynı gündem ile yapılacaktır.

            Delegelere ve ilgililere duyurulur. 12.04.2019

 

                                                                                   BİRLEŞİK METAL İŞÇİLERİ SENDİKASI

                                                                                                 İSTANBUL 1 NOLU  ŞUBE     

                                                                                                       YÖNETİM KURULU

G Ü N D E M :                                                                             

 • YOKLAMA,
 • AÇILIŞ KONUŞMASI,
 • DİVAN SEÇİMİ,
 • SAYGI DURUŞU,
 • KONUKLARIN KONUŞMASI,
 • YÖNETİM VE DENETLEME KURULU RAPORLARININ GÖRÜŞÜLMESİ,
 • YÖNETİM VE DENETLEME KURULLARININ İBRASI,
 • SEÇİMLER:
 1. Şube Yönetim Kurulu, (Şube Başkanı, Şube Sekreteri, Şube Mali Sekreteri, Şube Örgütlenme Sekreteri, Şube Eğitim Sekreteri (Asıl ve Yedekleri)
 2. Şube Denetleme Kurulu (Asıl ve Yedekleri)
 3. Şube Disiplin Kurulu (Asıl ve Yedekleri)
 4. Sendika Merkez Genel Kurul Delegeleri,

9) KAPANIŞ,

 

Metal işçileri, EYT Büyük İstanbul Mitingine hazırlanıyor...
Birleşik Metal-İş üyeleri, 17 Mart Pazar sabahı, saat 11:00'de, etkinlik alanı karşısındaki Migros önünde buluşuyoruz..

Rakamlarla

  Asgari Ücret 

Brüt: 2.558,00 TL. 
Net:  1.828,74 TL.
AGİ:     191,85 TL

  SGK Prim Alt ve üst Sınırı 

Aylık kazanç alt sınırı:    2.558,40 TL. 
Aylık kazanç üst sınırı: 19.188,00 TL.

  Kıdem Tazminatı Tavanı 

  6.017,60 TL.

  Gelir Vergi Oranları 

18.000 TL’ye kadar % 15 
40.000 TL’nin 18.000 TL’si için 2.700, 
                                             fazlası % 20 
148.000 TL’nin 40.000 TL’si için 7.100, 
                                             fazlası % 27 
148.000 TL’den fazlasının 
                           148.000 TL’si için 36.260,
                           fazlası % 35
 

Web sitemiz yeni yüzüyle karşınızda..

Sosyal medyanın giderek daha da fazla yer edindiği internet dünyasında, biz de web sitemizi sosyal medya ve mobil iletişim uyumlu bir arayüz ile yeniliyoruz.

Bir yandan görsel ve teknik düzenlemeler devam ederken, bir yandan da eski sitemizdeki verilerin yeni adrese aktarımı sürüyor..