YanMenu

24
May

Anlaşma Sağlanamadı Mess’te GREV Başlıyor

MESS’e üye Schneider Enerji, Grid Solutıons Enerji ve Hitachi işletmelerine bağlı 6 fabrikadan 1400 üyemiz 23 ocak pazartesi günü, tüm fabrikalarda saat 10.00’da greve çıkacak.

Anlaşma Sağlanamadı

Mess’te GREV Başlıyor

MESS’E bağlı 5 işletme ile 6 Ekim 2022 tarihlerinde başlayan görüşmelerde anlaşma sağlanamamış ve bu nedenle 23 Ocak Pazartesi günü için grev uygulama kararı alınmıştı.
Bu hafta MESS’in çağrısı üzerine müzakereler yeniden başladı. Grev kararı alınan işletmelerden Schneider Elektrik ve Arıtaş Kriyojenik işyerleri ile görüşmelerde anlaşma sağlandı, ancak 3 işletme için anlaşma sağlanamadı.
Ardışık devam eden görüşmelerde diğer işletmelerden Grid Solutions Enerji, Schneider Enerji ve Hitachi Energy’de ise işveren sendikasının teklifi yetersiz bulunarak reddedildi.
Bu nedenle, MESS’e üye Schneider Enerji, Grid Solutıons Enerji ve Hitachi işletmelerine bağlı 6 fabrikadan 1400 üyemiz 23 ocak pazartesi günü, tüm fabrikalarda saat 10.00’da greve çıkacak.
İktidarın uyguladığı çarpık ve tek yanlı ekonomik politikaların bedelini ne yazık ki her zaman olduğu gibi emekçiler ödemektedir. Bizler, yoksullaşmanın bu kadar arttığı ve ücretlerin gelirden aldığı payın hızla azaldığı bu gidişe dur demek için üretimden gelen gücümüzü kullanacağız.
Bu durumda anlaşmazlığın çözümü için grev uygulaması kaçınılmaz olmuştur. Üyelerimizin ücretlerinde meydana gelen reel kayıplar, üretim ve verimlilik çıktılarıyla karşılaştırılamayacak ölçüdedir. Üyelerimizin talepleri haklı ve karşılanabilir düzeydedir.
Hükümeti grev erteleme kararına başvurmaması konusunda yine uyarıyoruz. Anayasa mahkemesi tarafından geçmişte defalarca mahkum edilmiş erteleme kararları sendikamızın bu hakkı kullanmasına engel olmayacaktır. Sorunu Cumhurbaşkanı’nın yasaklama kararnamesiyle çözme beklentisinde olan işverenlere de yasağa rağmen greve çıktığımız ve 18 gün sürdürüp başarıyla sonuçlandırdığımız Bekaert grevini hatırlatmak isteriz.
Metal işçisi çalıştı, üretti ve işverenlere çok kazandırdı. Şimdi karşılığını istiyor.
GREV BAŞLIYOR…
BİZ HAKLIYIZ, MUTLAKA KAZANACAĞIZ
Tarih: 23 Ocak Pazartesi, saat 10.00
GREVE ÇIKILACAK İŞYERLERI
Schneider Enerji Endüstrisi San. ve Tic. A.Ş.
TOSB Organize Sanayii Bölgesi 1. Cad. No:6 Çayırova-KOCAELİ
Grid Solutions Enerji Endüstrisi A.Ş
Barış Mah. Güney Yan Yol Cad. No: 320 Gebze-KOCAELİ
Hitachi Energy Turkey Elektrik Sanayi Anonim Şirketi
1. Esentepe Mah. Milangaz Cad. No.58 Kartal-İSTANBUL
2. OSB 2. Cad. No.16 Yukarı Dudullu/Ümraniye-İSTANBUL
3. İstasyon Mah. İbişağa Cad. No.2 Tuzla-İSTANBUL
4. Makine İhtisas OSB 15. Sok. No.8 Dilovası-KOCAELİ
BİRLEŞİK METAL-İŞ
Genel Yönetim Kurulu